Skoda Monte Carlo

Чакал спечели драматичното Монбат Рали Сливен

Това е първа победа в генералното класиране за екипажа на GP GARAGE MY TEAM. Георги Василев и Стефан Добрев завършиха на втора позиция, а челната тройка допълниха победителите в RC4 Антон Титов и Динко Георгиев.

Мустафа Чакал и Озгур Акдаа (Hyundai i20 R5) спечелиха 40-ото юбилейно издание на Монбат Рали Сливен, което бе трети кръг от Балканския рали трофей на ФИА и втори от националния рали шампионат. Турският екипаж разчете отлично тежките атмосферни условия в Сливенския Балкан и записа най-значимата си победа досега.

За успеха на Чакал и Акдаа огромна заслуга имаха преките им конкуренти във водещата RC2 категория. Двукратният победител в Сливен Мирослав Ангелов (Skoda Fabia Rally2 Evo) отпадна след първия ден заради повреда в скоростната кутия, а Уур Сойлу и Арас Динчер (Skoda Fabia Rally2) катастрофираха тежко на отварящата отсечка тази сутрин.

Сойлу изгуби контрол върху автомобила си на популярния скок на „Трапоклово“, удари се в банкета, след което полетя във въздуха и направи серия от преобръщания. Етапът бе прекратен моментално, а двамата състезатели – транспортирани до местната болница, където стана ясно, че Сойлу е с фрактура на гръбначен прешлен T12, мозъчен оток и счупено дясно рамо, но без животозастрашаващи контузии.

При отсъствието на Ангелов и Сойлу единственият реален конкурент на Чакал бе Георги Василев. Националният шампион на България за 2015 г. даде най-добро време във втория етап днес и се доближи на 3,7 секунди от лидерската позиция. Поройният дъжд на „Агликина поляна 1“ обаче коства близо минута на Василев и Добрев, които избраха сухи гуми за сутрешните минавания.

За отсечките следобед Василев заложи на гумите за мокър асфалт, но противно на очакванията му времето се стабилизира и дори изгря слънце. При това развитие на надпреварата бившите шампиони върнаха газта и запазиха второто място, въпреки че останаха на минута и половина зад победителя.

Дани Попов и Ангел Башкехайов (Peugeot 208 Rally4) катастрофираха още в началото на първата отсечка в петък, което по ирония на съдбата направи битката при автомобилите с един двигателен мост изключително оспорвана заради липсата на изявен фаворит. Антон Титов/Динко Йорданов (Peugeot 208 R2), Дилян Станков/Йордан Йорданов (Peugeot 208 R2) и Григор Григоров/Петър Сивов (Peugeot 208 R2) на моменти поддържаха темпото на лидерите въпреки съществената разлика в автомобилите и мокрите трасета и след отпадането на Сойлу се включиха в борбата за подиума в генералното класиране.

Като чиста скорост Григоров бе най-бърз от тримата и дори взе етапната победа при второто минаване на „Агликина поляна“. Постоянното темпо на Титов обаче му осигури последното място на подиума и първата позиция при автомобилите с един двигателен мост. Станков завърши на 10,4 секунди зад него, а Григоров прескочи във финалния етап Герго Дудас (Peugeot 208 R2) и допълни челната петица, въпреки че също като Василев кара сутринта с гуми за сухо, а следобед – с мокри.

Зад унгареца на седмо място завършиха победителите в отворената група E Николай Георгиев и Свилен Славов (BMW M3), а челната десетка допълниха Христо Атанасов/Марин Иванов (Citroen C2), Любомир Николов/Христо Вълчев (Opel Corsa OPC) и Емил Денев/Тодор Йорданов (Renault Clio RS).