Внедрява ли Москва наемници във войната в Либия?

Експерт: Путин иска да държи Европа разделена за Либия
6 дек 2019 20:47, Елка Василева
43
Внедрява ли Москва наемници във войната в Либия?
Снимка: архив, Reuters

Представители на подкрепяното от ООН либийско правителство казват, че смятат да се противопоставят на Москва заради съобщенията за разполагане на руски наемници, които се бият редом с техните опоненти в гражданската война в тази страна.

Либийски и американски официални лица обвиняват Русия, че през последните месеци е изпратила бойци в ключови райони на сраженията в Либия посредством частна охранителна фирма - Вагнер груп. Те твърдят, че руските бойци подкрепят командира Халифа Хафтар, чиито сили от месеци се опитват да завладеят столицата Триполи, където е базирано подкрепяното от ООН правителство на националното съгласие (ПНС), пише  Асошиейтед прес.

ПНС е документирало присъствието в Либия на между 600 и 800 руски бойци и събира техните имена в списък, който ще бъде представен на руското правителство, казва Халед ал Мешри, който оглавява Висшия държавен съвет на правителството в Триполи.

"След като съберем всички доказателства, ние ще отидем в Русия и ще ги представим на властите там, за да видим какво ще кажат те", каза Мешри пред АП миналата седмица. Той не уточни кога се предвижда това посещение.

Москва неведнъж е отричала да има каквато и да било роля в боевете в Либия.

Още по темата

Самозваната Либийска национална армия (ЛНА) на Хафтар - съставена от военни части, ултраконсервативни салафити и племенни групи - предприе офанзива срещу Триполи през април, след като завзе голяма част от Източна Либия от ислямски екстремисти и от други съперници през последните години. Хафтар е подкрепян от Обединените арабски емирства и Египет, както и от Франция и Русия, а базираното в Триполи правителство получава помощ от Турция, Катар и Италия.

Либия потъна в хаос, след като подкрепено от НАТО въстание свали дългогодишния диктатор Муамар Кадафи през 2011 г. Сега страната е разделена между едно правителство в източната й част, което е в съюз с Хафтар, и ПНС в Триполи на запад. И двете паралелни властови структури са подкрепяни от въоръжени милиции. Сраженията през последните седмици позатихнаха, като двете страни са се окопали на позициите си и се обстрелват взаимно в южните покрайнини на Триполи.

Американският помощник-държавен секретар за Близкия изток Дейвид Шенкър заяви пред репортери миналата седмица, че Държавният департамент работи с европейските партньори за налагане на санкции срещу руската (частна) военна компания, отговорна за изпращането на бойци в Триполи. "Начинът, по който тази руска организация е действала по-рано, създава опасност от многобройни жертви сред цивилното население", каза той.

Изявленията на Шенкър бяха предшествани от среща на представители на американските власти с Хафтар, на която те настояха за прекратяване на огъня и и изразиха "сериозна тревога" от руската намеса в конфликта.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп обаче изпраща твърде смесени послания към Хафтар. Той изрази подкрепа за Хафтар, когато последният предприе опита си да превземе Триполи, като в телефонен разговор похвали "антитерористичните усилия" на командира. Този разговор представляваше рязко скъсване с американската политика на подкрепа за базирания в Триполи премиер Файез ел Сарадж.

Офанзивата на Хафтар беше удар по опитите на ООН да помири воюващите страни. Ал Мешри призова за мерки за изграждане на доверие и усилия към провеждане на президентски и парламентарни избори. "От свалянето на Кадафи не е имало президентски избори. На хората им е дошло до гуша", каза той.

Руското присъствие затлачи още повече и без това сложния конфликт. Ал Мешри твърди, че неговата администрация има солидни доказателства, че на терен в Либия има руски бойци. Той каза, че правителствените сили са намирали мобилни телефони, прехващали са комуникации и са залавяли лични вещи, оставени (от тях) в хаоса на сраженията. Полетни данни показват дати и имена на руснаци, придвижващи се от Сирия към Египет, а после към йорданската столица Аман, преди да отлетят към източния либийски град Бенгази - бастиона на Хафтар, заяви още Ал Мешр. Той не даде подробности, нито пък показа такива документи или предмети пред АП.

Смята се, че Вагнер груп е пращала наемници в многобройни конфликти, включително Сирия, Украйна и другаде, което поражда обвинения, че Москва я използва за разпространяване на влиянието си. Военната компания се управлява от Евгений Пригожин - бизнесмен с тесни връзки с Кремъл. Руски официални лица в миналото са отказвали да коментират действията на групата.

Разполагайки бойци в Либия, Русия се замесва в още един конфликт в Близкия изток. Руската армия участва в гражданската война в Сирия, като нанася въздушни удари и е разположила на терен войници и военни полицаи. Тази операция успешно закрепи на власт сирийския президент Башар Асад и на сравнително скромна цена помогна на Москва да разшири влиянието си в региона.

Анализатори смятат, че руският президент Владимир Путин се опитва да подели влиянието със западните сили в богатата на петрол Либия. Те казват също, че той разбира значението на страната като врата за много мигранти, опитващи се да достигнат бреговете на Европа.

"В повечето случаи (тези действия на Русия) са димна завеса, която има за цел да внуши страх, - заяви Анас Гамати, основател на Института Садек в Триполи. - Руското влияние постигна само две неща: да създаде преувеличена представа за тяхната сила и влияние в Либия. Те не са ангажирани позитивно, нито опитват да играят конструктивна роля, която има дипломатическа или политическа стойност."

Официално Русия продължава да поддържа диалог с двете страни (в конфликта). Хафтар посети Москва няколко пъти през последните години, а делегация на базираното в Триполи правителство се срещна с Путин по време на икономическия форум на високо равнище Русия-Африка през октомври в Сочи.

Обвиненията за руска намеса идват на фона на подновените усилия на международните играчи за постигане на консенсус за Либия.

Германия работи с ООН, за да стане домакин на конференция за Либия в началото на 2020 г. Наблюдатели се надяват, че международните играчи могат да окажат достатъчен натиск за спиране на сраженията.

Други обаче се безпокоят, че апетитът на Хафтар за територия и власт може да се окаже твърде ненаситен. Бившият министър на отбраната в ПНС Махди ал Баргати, който напусна кабинета през юли, казва, че единственият път към мира е Хафтар да бъде лишен от мощни приятели, и нищо друго. В противен случай според Ал Баргати Хафтар ще бъде на път да се превърне във втори Кадафи. "Не искаме да се върнем на изходна позиция", каза той.

Докато международните сили остават разделени, има риск конфликтът в Либия да бъде просто поредната "война с протежета", предупреждават някои наблюдатели.

"Путин не би желал нищо повече от това да държи Европа ангажирана и разделена за Либия, страхуваща се от нелегалната имиграция, парализирана от десния популизъм, който застрашава самата същност на Европейския съюз", каза Мохамед Елджарех, анализатор, който оглавява Либия Аутлук (Libya Outlook) - консултантска компания по либийските въпроси.

"Всичко това е музика за ушите на Путин", добави той.

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


43
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
37
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
ей тоя путин , все той ви е виновен за всичко , нали либия е вече демократична държава , а защо тъне в разеуха , кой подпали либия , май не бяха руснаците , време е русия да стабилизира световния мир и да въдвори ред в света , а краварите в кацата с отпадъци
36
5
 
2
 
! Отговори
Тодар Правешки преди 4 години
Долна лъжа и инсинуация. Всеизвестен факт е, че Русия, още от времето на СССР, се бори за мир! Мир, Мир и само Мир! Няма руски военни извън територията на РФ! Их там нет! Няма руски военни в Донбас, Сирия, Либия, Куба, Венецуела... НЯМА!
35
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Като всяка империя, Русия използва за външни акции основно наемници(башибозук),а редовите военнослужещи(аскер) са повече за логистика и представителност! За жертвите сред платените наемници не се коментира,но когато в чужбина загине редови, това е голям вътрешен проблем за Русия,защото тя е гарант и отговорник за поверения живот!
34
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Руснаците да не са шашави, че да подкрепят с вагнеровци Халифа Хафтар, който не месеци, а вече година се тели и се оглежда някой по-глyпaв от него да се засили и да му свърши работата. И после да му поднесат властта на тепсия. Досущ като нашичкия, който се кичи с хъб, на гол тумбак.
33
6
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
"Путин не би желал нищо повече от това да държи Европа ангажирана и разделена за Либия, страхуваща се от нелегалната имиграция, парализирана от десния популизъм, който застрашава самата същност на Европейския съюз", Браво на Мохамед, прозрял е какво става.Дълги и изтощителни воини на чужда територия.
32
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Че то освен наемници, какви други има.
31
2
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
"Експерт: Путин иска да държи Европа разделена за Либия".И КОЙ ТОЧНО Е "ЕКСПЕРТА" - в статията не е посочен такъв експерт , какъвто пропагандното заглавие твърди , че има !
30
2
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До АнонимеННяма комунисти,няма и други -исти,има един процент богати,които богатеят,командват и управляват света!
29
8
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
естествено че ще пращат хора там,руснаците си защитават интересите а не като гя...рите да се продават за 2 лв
28
10
 
4
 
! Отговори
АнонимеН преди 4 години
До само попитам 25КИТА И СЕВЕРНА КОРЕЯ СА РЕПУБЛИКИ !!ИМА САМО ЕДНА КОМУНИСТИЧЕСКА ФЕДЕРАЦИЯ !
27
4
 
8
 
! Отговори
само попитам 25 преди 4 години
... КОМУНИСТИЧЕСКАТА ФЕДЕРАЦИЯ ТОЛКОВА ПО-ДОБРЕ!Това е Китай или С.Корея нали?
26
7
 
20
 
! Отговори
Вагнер преди 4 години
Либия потъна в хаос, след като подкрепено от НАТО въстание свали дългогодишния диктатор Муамар Кадафи. ???!!!изразиха "сериозна тревога" от руската намеса в конфликта. ???каква разлика ???
25
8
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
А ЕВРОПА ИСКА ДА ДЪРЖИ ПЕТРОЛНИТЕ КЛАДЕНЦИ НА ЛИБИЯ .СИРЕЧ ,ДА ГИ КРАДЕ .
24
32
 
10
 
! Отговори
АнонимеН преди 4 години
ЗАРАДИ ПЪЛНАТА МИЖИТУРКА ТРЪМП ЕДНА *** НА КОМУНИСТИЧЕСКАТА ФЕДЕРАЦИЯ ТЯ Е ЖИВА И ПРОДЪЛЖАВА ДА ИЗБИВА МАСОВО ХОРА ПО СВЕТА!!!КОЛКОТО ПО-СКОРО ЧОВЕЧЕСТВОТО СЕ РАЗПРАВИ С КОМУНИСТИЧЕСКАТА ФЕДЕРАЦИЯ ТОЛКОВА ПО-ДОБРЕ!
23
30
 
9
 
! Отговори
АнонимеН преди 4 години
КОМУНИСТИЧЕСКАТА ФЕДЕРАЦИЯ Е ГЛАВНИЯ ВИНОВНИК И ЗА ВОЙНАТА В СИРИЯ И ЗА ВОЙНАТА В ЛИБИЯ В МОМЕНТА И ЗА ВОЙНАТА В ИРАК!!!КОМУНИСТИЧЕСКАТА ФЕДЕРАЦИЯ Е ЧИСТО ЗЛО НА ЗЕМЯТА!!!КОМУНИСТИЧЕСКАТА ФЕДЕРАЦИЯ СЕ СУБСИДИРА ОТ ТРЪМП КОЙТО ПО НАРЕЖДАНЕ ОТ КРЕМЪЛ ДЪРЖИ ЦЕНАТА НА ПЕТРОЛА БЕЗОБРАЗНО ВИСОКА ЗА ДА МОЖЕ КОМУНИСТИЧЕСКАТА ФЕДЕРАЦИЯ ДА ИМА ПАРИ ЗА ХИБРИДНИТЕ СИ ВОЙНИ!!!
22
7
 
3
 
! Отговори
Ха ха!!! преди 4 години
Абе русия гледа да мине по тънката лайсна - използва си собсвени наемници. Ама Стратегически - щеше да е по добре макар и по скъпо, да наеме американци или французи, ха ха!
21
3
 
32
 
! Отговори
Брей, че страшно преди 4 години
Значи когато САЩ и ЕС разтаковаха таковата на суверенната държава Либия, а гномчетата от Уолстрийт и Ситито гепиха скромни 10 до 20 милиарда долара либийски мангизи - можеше, а когато и други запретват ръкави и казват "Я да видим сега кой какво ще вземе тук, щом вече няма никакви правила" - не може, а? Ами светът вече е като голямо градско сметище, а държавите в него - като тъмнокожи плячкаджии, които пълзят в смрадта и гледат какво още може да се отмъкне. Ще се примирите някак.
20
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Сенсей Ага - каква е разликата - не знам, може би заплащането. Иначе - наемника си е наемник - изпълнява заповеди на който му плаща.
19
18
 
4
 
! Отговори
Сенсей Ага преди 4 години
по добре в Френския легион отколкото в ЧВК Вагнер.....
18
3
 
17
 
! Отговори
Да бе! преди 4 години
Ако 'Български взвод' от Френския Чуждестранен Легион отиде в Либия - отговорността на България ли ще е или на Франция? И ако някакви наемници от Вагнер или от Black water (макар че Блекуотер го разформироваха заради военни престъпления в Авганистан и сега се казва нещо друго) - каква е разликата в това кой какво прави и има плаща? Нали сме 'пазарна икономика' - който плаща поръчва и музиката...