Ще се справи ли Гърция сама? Край на спасителната (евро) програма

Експерт: Гръцкият пациент не се е излекувал напълно
16 авг 2018 22:15, Елка Василева
92
Ще се справи ли Гърция сама? Край на спасителната (евро) програма
Снимка: архив, Reuters

Гръцката криза тежи на Европа почти десетилетие. В един момент възможните сценарии включваха Гърция да напусне еврозоната или общата европейска валута да се разпадне. Сега обаче след програма за икономии и заеми за милиарди евро Гърция се готви да стъпи отново на крака, пише ДПА.

В понеделник, 20 август, Гърция се изправя пред изключително важно изпитание, тъй като идва краят на третия транш от спасителната й програма.

След години на икономии и международни заеми Атина ще трябва да финансира покриването на дълга си без външна помощ.

Тя измина дълъг път от 23 април 2010 година, когато тогавашният премиер Георгиос Папандреу отправи драматичен зов за помощ към ЕС и Международния валутен фонд (МВФ).

"Нова одисея се очертава пред нас", предупреди тогава той от остров Кастелоризо, докато страната бе на ръба на финансовия колапс.

Още по темата

Големият въпрос, който остава, е дали Гърция ще се справи в дългосрочен план без повече помощи.

Това, което става ясно обаче е, че първоначалната криза имаше много причини. Сред тях - корупцията, връзкарството и раздутата държавна администрация, като всичко това се отрази на младата демокрация в страната.

В резултат от влизането на Гърция в еврозоната през 2002 година до кризата през 2010 година гръцките държавни разходи далеч надхвърляха данъчните приходи.

Официалната статистика прикриваше растежа на дълга и даже през 2009 година Папандреу каза на гласоподавателите, че страната е платежоспособна.

През 2010 година кризата удари. Европа бе принудена да отговори ad hoc със спасителен финансов пакет от 80 милиарда евро (107 милиарда долара тогава), като срещу тези средства Гърция въведе програма на икономии, включваща бюджетни съкращения и структурни реформи. На фона на опасенията от "заразяване" ЕС бе слабо подготвен да отговори на кризата, а европейската икономика бе тясно свързана със състоянието на гръцките банки.

Ситуацията бързо се влоши. Безработицата скочи до над 25 %, а доходът на глава от населението спадна с една четвърт. Социалистите на Папандреу платиха тежка изборна цена, мащабни демонстрации заляха улиците, понякога придружени с насилие.

През юни 2012 година консервативната партия „Нова демокрация“ дойде на власт начело с Андонис Самарас. Той задейства втория спасителен пакет на обща стойност 144,7 милиарда евро на фона на силно обществено неодобрение. Протестите и уличното насилие се засилиха. "Тройката" институции - Европейската комисия, Европейската централна банка и МВФ - се превърнаха в обществени врагове, както и тогавашният германски финансов министър Волфганг Шойбле.

Нестабилността изведе на преден план новоизгряващ млад политик, който ръководи радикалната лява партия СИРИЗА. С обещанието да сложи край на програмите за икономии партията му дойде на власт през януари 2015 година с коалиционно споразумение. За първи път в съвременната история Гърция бе ръководена от ляво правителство. Гласоподавателите се довериха на Ципрас да изпълни поетите ангажименти.

Ципрас следва проста стратегия: Гърция ще излезе от програмата за икономии без условия и Европа ще трябва да приеме нейния избор, тъй като алтернативата би означавала разпадане на еврозоната. Тогавашният финансов министър Янис Варуфакис бе главен защитник на този подход.

Това, което последва, е безкрайна поредица от срещи в Брюксел и борба между Варуфакис и почти всички финансови министри от еврозоната, особено Шойбле и тогавашния шеф на Еврогрупата Йерун Дейселблум. През лятото на 2015 година Ципрас отказа плащания към МВФ и след това поиска от гръцките гласоподаватели да решат на референдум дали ще приемат още мерки за икономии. Ясният отговор беше "не".

След това Ципрас направи рязък завой. За да избегне дефолт и изпадане от еврозоната, той отстрани Варуфакис и прие трета спасителна програма при строги условия. За да легитимира тази стъпка, той насрочи нови избори през септември 2015 година. Гласоподавателите отново подкрепиха партията му.
Оттук насетне Ципрас прие нов подход. Той приложи мерки за икономии без много шум, намали пенсиите и повиши данъците.

"Може да ни обвините, че сами се заблудихме", обяснява той промяната. Навярно гърците искаха да вярват, че международните кредитори ще бъдат готови на отстъпки, допълва той. "Но не може да кажете, че сме излъгали," заяви Ципрас.

Ципрас сега има нови проблеми. Според проучванията той е с 10 процентни пункта след опозиционните консерватори, а много гърци не чувстват ползите от скромното икономическо възстановяване. Безработицата е около 20 %, а над 400 000 млади образовани гърци напуснаха страната.

"Гръцкият пациент не се е излекувал напълно". Така преподавателят по икономика в Атинския университет Панайотис Петракис обяснява ситуацията. "Финансовите пазари ще проверят дали заемите и реформите са били ефективни или ще имаме нужда от допълнителни мерки," отбелязва той.

Решаващата стъпка ще бъде дали Гърция може да осигури бъдещи инвестиции.

През следващите няколко месеца Атина ще трябва да се съобразява с дори още по-строги мерки за контрол от Еврогрупата. Те ще трябва да установят ранни отклонения от реформата. Заделени са 24 милиарда евро заеми от кредитори и вътрешния пазар, което ще даде на Атина възможност да се финансира около две години, без да се нуждае от външна помощ.

Предстои й обаче да измине още по-дълъг път. Атина сега се сблъсква с дълг от 180 % от брутния вътрешен продукт, което е най-голямото съотношение в Европа, а икономиката драстично се е свила.

Според споразумението с Еврогрупата Атина трябва да отчита първичен бюджетен излишък от 3,5 % - без да се включва изплащането на дълга - всяка година до 2022 година. Показателят може да се понижи до 2,2 % към 2060 година. Гръцката финансова преса поставя въпроса дали това е реалистично. Както отбеляза източник от финансовото министерство, "трудните решения просто са отложени".

Еврогрупата трябва да се занимае с този въпрос отново през 2032 година. При по-неблагоприятен сценарий обаче това може да се случи и по-рано.
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


92
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
79
1
 
0
 
! Отговори
Лошо преди 5 години
Е да си научен само да ти дават,е не чак толкова,ама все някога идва Видовден!Ама ,ако ни продадат някой остров в Егея,може и да им пуснем някое юро!Ха-Ха!После е ред на Ердоганча,че и той нещо го закъса май!
78
5
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Селски менталитет:Вчера видях една Българка 120кг! абе тези Българки цял ден ядат! и после казват че Българи нямат пари...
77
2
 
7
 
! Отговори
KOKO преди 5 години
SHTE SE OPRAVJAT,AKO SI PLASHTAT DANAZITE,NE POLZVAT PENSII NA UMRELI HORA,NE UKRIVAT DOHODI I NE SHTRAKAT S PRASTI TOLKOZ MNOGO PO TAVERNITE.SHTOTO,KAKTO SE VIDJA-SLED ,,AHU IHU-POSLE E TIHO.
76
3
 
8
 
! Отговори
Даола властта преди 5 години
Каквото и да се пише тук, Гърция има по-добро бъдеще от България, защото икономиката и е по-стабилна, освен това гърците имат чувство за национална принадлежност и единство, докато ние, българите сме някаква неясна общност от противостоящи индивиди - всеки иска да заграби от другия, а престъпниците-забогатели са най-покровителствани от властта. За бедността на 80 % от българите и тънещите в мизерия села - министър-председател като нашия гърците няма да търпят и една седмица !
75
2
 
9
 
! Отговори
Край преди 5 години
Гърците ясно. Обаче интересното е българите как ще се справяме когато еврофондовете пресъхнат. Това не е много далече - вервайте ми. С Излизането от ЕС на англичаните - бюджета на ЕС ще се свие рязко. Моста в Италия падна че не бил ремонтиран - италианските данъкоплатци дали са склонни да се дават пари на изток за магистрали пък техните мостове да падат.Ще живеем - ще видим.
74
4
 
15
 
! Отговори
Антигрък преди 5 години
Онзи ден, в град Неа Ираклия видях как гъркиня с нормално телосложение си поръча порция четири огромна пилешки шиша с гарнитура. Аз съм здрав мъж 110 кила и си помислих че такава порция ще затрудни и мен. Естествено мааляката изяде само един и половина и останалото го хвърлиха. Дори не го поиска за вкъщи. Това е манталитет на ояла се свиняя. Тези заслужават само глад, бедност, ритуална мизерия и сръбска музика за разкош.
73
2
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
След цялата тази политическа корупция за яко харчене на дълг и организиран фалит на държавата Гърция е ОК, а България под наблюдение за корупция. За Италия да не говорим, че там е чудо. И всичко това става под "контрола" на Брюксел и в Еврозоната при тотално очевидно отклонение от показателите.
72
1
 
13
 
! Отговори
Хан Тервел преди 5 години
Гърция разполага с най-големия флот в ЕС!Докато не им го приватизират разни мултикомпании ще ги товарят с дългове...придажни политици винаги се намират.Иначе определението в статията млада демокрация за родината на демокрацията счупи всички рекорди...
71
4
 
13
 
! Отговори
До: Схемата преди 5 години
Изработено е, но не в БГ.Като видя грък да слугува на БГ пенсионер, тогава ще повярвам, че БГ е добре.Никой не хленчи, но е адски примитивно да си мислиш, че икономическите трусове на съседите, няма да окажат влияние на БГ.За *** по-високо от Витоша нема.И да важен е стандарта - заплати, покупателна способност - ТУК И СЕГА.А не какво щяло да бъде, Живков продаваше мечти за нискообразованите.Колко са заемите и дълговете на БГ, знаеш ли?!Като стигнем Гърция по БВП, може да ги коментираме
70
3
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
"но в София трудно може да намериш заплата под 1400 лв"Богатите си живеят в свой свят и не искат да видят в каква мизерия живее народа.
69
1
 
2
 
! Отговори
71 преди 5 години
До 71 (мене си)...МВФ и ЕБ ги съветваха да намалят социалните плащания, които създадоха с тия ЗАЕМИ*, за да могат със спестеното да си покрият дълговете...Оплете ми се езика. Не исках да кажа данъци, а заеми... нз как стана това.
68
3
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Ние нямаме голям външен дълг, защото почти нямаме икономика. Външен дълг се трупа с внос. Ама какво да внасяш за 3 милиона пенсионери и 1 милион роми?. И въпреки това пък вноса ни е по-голям от износа. Значи не можем да си осигурим дори вътрешното потребление с товам което произвеждаме, пък какво остава да изнасяме. Така че хич не се радвайте че нямаме външен дълг.
67
2
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До тези в коментарите, които се питат защо Европа ги спаси от фалита.В общи линии гърците теглили заеми и лъгали, че могат да ги плащат. В един момент признаха, че не могат и МФВ и ЕБ ги съветваха да намалят социалните плащания, които създадоха с тия данъци, за да могат със спестеното да си покриват дълговете.Тогава Гърция заяви "Не, няма да плащаме дълг, а Европа ще го плати вместо нас. Защото ако ние фалираме ще завлечем по-голямата част от Европа и тя няма избор".На практика чист рекет.
66
7
 
3
 
! Отговори
До схемата преди 5 години
Ти си напълно прав с тази разлика че т.н. *** е руски ***.Забележи че тези които се изказват унизително за България величаят Русия и понякога Турция. Това е гласа на Мегалиидеа. Идеа за затриване на България и връщане на Романови в Константинопол. Така че ако е Грък да не се учудваш!
65
15
 
7
 
! Отговори
ld преди 5 години
Тук се коментират, че заплататите били 600 лв да вярно е, но в София трудно може да намериш заплата под 1400 лв
64
2
 
5
 
! Отговори
Схемата преди 5 години
До няма време... 51Когато си създаваш държавен дълг в общи линии караш децата ти да плащат за собствената ти некадърност и мрънкане. Вместо да ревеш, че нямаш не чакай на готово, а работи за себе си. Тия дългове няма да ти дойдат към заплатата, защото нея ти я плаща работодател, а не държавната хазна. Работете за себе си, за да не плащат вашите деца дългове. Щото сега гърците и на правнуците си оставиха тая честитка от мързел и наглост.Но *** не е по-напред като манталитет - еднодневка!
63
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До Схемата Уплашени не Оплашени, ама карай кой ти гледа в днешно време правопис...
62
1
 
1
 
! Отговори
паднаха в канала преди 5 години
Не бе! Те Китайците им ги купиха!Къв Франкфурт кви пет евро?
61
2
 
2
 
! Отговори
Схемата преди 5 години
До Балканите 57Като почнете да мерите перспективите на база настоящ стандарт на живот все едно това е всичко на тая планета. И още по-жалкото - на база социални плащания. Значи не е въпрос, колко един грък/българин може сам да си заработи, а колко държавата може безвъзмездно да му даде.Просто показвате, какви смешни, страхливи и оплашени еднодневки сте. Синдрома на малкия човек. Важното е да има виновен. Аз съм само ощетен.
60
3
 
5
 
! Отговори
до ЦИНИК 50 преди 5 години
АБЕ ПИЧ ТИ ТИЯ 400 МЛРД. ЕВРО КАКВИ СИ ГИ ПРЕДСТАВЯШ. ТЕ ПРОСТО ПУСНАХА ПЕЧАТНИЦАТА ВЪВ ФРАНКФУРТ ЗА 1 ВЕЧЕР НАПЕЧАТАХА ХАРТИЙКИ БЕЗ ПОКРИТИЕ ЕВРА /ЕВРОПЕЙСКИЯТ ДОЛАР/, КОИТО ВПОСЛЕДСТВИЕ ГРЪКА С ТРУД И СВАЛЯНЕ НА КОЖАТА МУ ЩЕ ОБЕЗПЕЧИ СЪС РЕАЛНИ АКТИВИ /ОСТРОВИ, ПРИСТАНИЩА И Т.Н./, КОЕТО ВЕЧЕ ПОЧТИ СТАНА. ТРЯБВА ДА СЕ ВЪРНЕ ЗЛАТНИЯТ СТАНДАРТ ИНАК КРАЖБАТА НА ИВРЕИТЕ ЩЕ ПРОДЪЛЖИ