Ледът се топи, Земята се потапя: До 2100 г. океанът – с метър отгоре!

Притеснителен доклад на ООН показва, че ледниците се топят с голяма скорост
16 авг 2018 20:15,
54
Ледът се топи, Земята се потапя: До 2100 г. океанът – с метър отгоре!
Снимка: Pixabay

Ледът се пука и опасност дебне отвсякъде. Последиците от глобалното затопляне стават все по-видими, а апокалиптичния изход – все по-възможен и фатален сценарий.

Доклад на ООН показва, че нивото на Световния океан ще се увеличава тройно всяка година и до 2100 г. ще се надигне с около 1 метър. Всичко това е резултат от топенето на ледовете, а това от своя страна доведе до увеличение в нивата на Световния океан с цели 7 сантиметра от 1993 г. до днес.

Скоростта, с която това се случва е близо 3 милиметра годишно, но стряскащи изводи на учените показват, че цифрата може да се вдигне до 10.

Това означава, че до края на века нивото на океана ще се вдигне с над половин метър – нещо, за което алармират от Междуправителствената експертна група на ООН по климатичните промени. Това ще доведе до сериозни последици за крайбрежните градове и малките островни държави като Фиджи, например.

Климатичните промени водят до повишаване нивото на Световния океан по две основни причини.

Първо е скоростното топене на ледниците на полюсите, както и повишената концентрация на парникови газове в атмосферата. Тези фатални феномени повишават температурата на водата. Топлата вода, от своя страна, не е толкова сгъстена, колкото студената и, съответно, изисква повече място, което води до "разширение" в Световния океан.

Към момента има солидни научни данни, че това вече се е случвало, при това няколко пъти.

Ако се разтопи само половината от ледената шапка на Земята, водата в океаните ще се надигне "само" с 30-40 метра. Това ще доведе до плачевни резултати не само за обитателите на крайморските райони, но и за всички същества, населяващи Земята. Първият вид, който ще изчезне от лицето на Земята е бялата мечка.

Според най-мрачните прогнози на ООН имало опасност Световният океан да се надигне с около 1 метър през 2100 година. Едно от последствията, далеч не най-страшното, е изчезването на редица малки океански островни държави.

На глобално ниво държавите предприемат редица политики, които да предотвратят или поне минимизират фаталните последици. Незабавното изпълнение на Парижкото споразумение за климатичните промени е от съществено значение за избягване бързото повишаването на средните глобални температури и съответно нивото на водата в Световния океан.

Главната цел е всъщност е се поддържа повишаването на средната температура под 2 градуса по Целзий и по възможност близо до 1.5 градуса.

Емисиите на парникови газове, предизвикани главно от изгарянето на изкопаеми горива и обезлесяването на горите трябва значително да се намалят, за да се намалят фаталните последици върху климата на Земята, които освен увеличение в нивото на Световния океан, водят и до суша, наводнения и  горски пожари, на които ставаме все по-чести свидетели.

Само преди 12 хиляди години Англия е била полуостров, Средиземно море е било огромна долина с течащи по дъното й реки, а Черно море е било също долина, може би с някакви големи езера в най-долната си част. Дестинации в Гърция, Тасос и Самотраки, са били части от Рило-родопския масив, а не острови. Защото тогава нивото на морската водата е било поне със 70-80 метра по-ниско. 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


54
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
Услугата коментари е временно недостъпна. Извиняваме се за неудобството.