Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Близо половината българи не знаят правилото за пълния член

Мнозинството не смята четенето на книги за предпоставка за добър живот

9 коментара
Близо половината българи не знаят правилото за пълния член

Почти половината българи имат сериозни проблеми с правилото за пълния и краткия член в българския език, установи национално представително изследване на социологическата агенция "Галъп", публикувано в понеделник. То е проведено по повод 24 май.

В анкетата участниците са попитани как е правилно да се напише: "МагазинА се премести" или "МагазинЪТ се премести". Въпросът има и уловка - "И двете са верни". Едва 53% от участниците дават правилен отговор, други 16% залагат на "МагазинА се премести“, а 15% споделят, че и двата варианта са верни. Общо 16% си признават, че не знаят.

Интересното в случая е, че младите хора до 25 години отговарят по-скоро вярно - 61% от тях посочват правния отговор. Сред хората на възраст над 66 години отговорилите вярно са само 38%. В голяма степен правилно отговаря и групата на хората на възраст от 56 до 65 години. Хората с по-високо образование отговарят по-правилно.

"Галъп" избира точно този пример, защото надписът е доста разпространен (и в двата си варианта) и много обсъждан.

Анкетата проверява и отношението на българите към твърдението "Не е необходимо да си прочел много книги, за да живееш добре". Общо 53% се съгласяват с него, 35% са на обратното мнение, а 12% отговарят с "Не знам".

"Това твърдение звучи двусмислено – то може да е констатация, но може да изразява и съжаление, а дори и одобрение. Точно защото е многозначно, то разкрива достатъчно любопитна обществена картина. На практика няма разлика в отговорите на различните демографски групи", се казва в изводите към изследването.

"Галъп" пита хората и за отношението им към начина, по който се празнуват съвременните абитуриентски балове. Общо 56% не одобряват начина, по който баловете се провеждат сега, а 27% го одобряват. Сред групите на хората на възраст между 18 и 25 години, както и сред тези на възраст между 26 и 35 години, преобладават онези, които харесват начина, по който се провеждат баловете. При най-младите например има близо 70% одобрение. Точно 70% е неодобрението при хората над 70 години.

Изследването е проведено от 11 до 18 май сред 816 души. То е представително за пълнолетното население на страната. Абсолютното максимално отклонение е ± 3.5% при 50% дялове. Един процент от извадката е равен на около 55 хиляди души.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #9

    Българинът обича много да яде и малко да учи. Трябва да проявите голямо търпение и изкусност, за да го накарате да работи. Най-голямата му добродетел е, че е практичен и това му помага да уравновеси останалите си недостатъци. Правилото за пълния член е: всичко в изречението, което може да се замени с "той", е граматически подлог и се пише с пълен член.

  2. marij
    #8

    Във всяко общество има прослойки. Трябва да престанем с социалистическото уеднаквяване. Въпрос на лично жалание и работа над себе си е в коя група ще бъдеш. Животът си е твой и изборът да бъдеш негарамотен и прост също е твой. И без това роботите до педесет години ще завземат половината от работните места и мързеливците по естествен начин ще отпаднат от лицето на планетата. Ако заложим на това да следваме опростяването, че всички да сме еднакви, целият ни народ ще изчезне...

  3. ВАМ
    #7
  4. Kiril Kovatchev
    #6

    С опростяването на народа неминуемо следва опростяване на езика. Това е факт. Опростяването на езика не е непременно нещо лошо.

  5. pepe
    #5

    След като "блюстителите на българския език" официализираха думата "обращение" /от кой глагол произлиза? "обрАщам"?/, която уж била "само за финансова употреба", но все по-често я откривам във "кръвообрАщение", въобще няма какво да ми говорят за пълен член.

  6. Bлaдo
    #4
  7. daskal
    #3

    Да допълня Владо. Не знаят правилото за пълния член при имената от МЪЖКИ РОД. И няма да е лошо да припомнят самото ПРАВИЛО. Щото отговорът "Когато е подлог" е непълен.

  8. Коментарът е изтрит в 15:52 на 21 май 2018 от автора.
    #2
  9. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.