Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съюзът на съдиите разкритикува промени в съдебния закон, предлагани от МП

ССБ иска премахване на задължителното деклариране на членство в организации

1 коментар
Съюзът на съдиите разкритикува промени в съдебния закон, предлагани от МП

Съюзът на съдиите в България (ССБ) изпрати на правосъдното критично становище по отношение на предлаганите от ведомството промени в Закона за съдебната власт (ЗСВ).

Основното възражение на съсловната организация е срещу идеята магистратите, които напускат системата при висящо дисциплинарно производство, да бъдат лишени от правото да вземат обезщетение от до 20 заплати.

Според ССБ въвеждането на подобна промяна "презумира недобросъвестно поведение във всички случаи, в които в хода на висящо дисциплинарно производство съдия, прокурор или следовател реши да подаде оставка".

"По този начин се приравнява и фактът на образуване на дисциплинарно производство с последиците от приключило такова с установено нарушение на служебните задължения и наложено дисциплинарно наказание. Целите на предлаганото законодателно решение – да се препятства злоупотребата в случай на недобросъвестно поведение, при което е било налице наистина неизпълнение на служебни задължения, могат да бъдат успешно постигнати и със своевременно, траещо в разумни срокове и ефективно дисциплинарно производство", се казва в становището на съдийския съюз, цитирано от сайта "Лекс".

В него е разкритикувано и отпадането на изискването, залегнало в преходните разпоредби на закона, според което съдия, прокурор или следовател, който е атестиран по реда на закона преди промените от лятото на 2016 г. и участва в конкурс за повишаване в длъжност или преместване или за избор на административен ръководител, подлежи на извънредно атестиране, ако в конкурса участва кандидат, атестиран по новия ред.

"Предвидената за отмяна разпоредба беше създадена, за да се обезпечи еднаквото оценяване на кандидатите в съответния конкурс, ако някои от тях са атестирани по действащия преди тези изменения ред, а други подлежат на атестация по новия централизиран ред от Комисията по атестирането и конкурсите (КАК). Разумът на разпоредбата произтичаше от презумирането, че новият ред на атестиране ще е много по-взискателен, с повишени качествени показатели на оценяване", припомнят съдиите.

ССБ все пак изразява подкрепа за предложенията за улесняване на работата на Инспектората към ВСС във връзка с проверките на имуществените декларации на магистратите, отпадането на изискването в конкурсните комисии за повишаване да участва хабилитиран преподавател и уеднаквяване на режима за обжалване на решенията за назначаване на административните ръководители.

Към становището на организацията е приложено и отворено писмо от младши съдии, които предлагат промяна в принципа за тригодишната уседналост на една длъжност, който се отнася и до тези младши съдии, спечелили конкурс преди въвеждането му. В писмото се предлага новият принцип за уседналост да не важи за магистратите, спечелили назначение преди влизането му в сила.

Освен това от ССБ предлагат от съдебния закон да отпадне задължението на магистратите за деклариране на членство в съсловни организации, да се предвиди възможност за изслушване от ВСС на съдии, прокурори и следователи, предложени за отстраняване от длъжност поради повдигнати обвинения.

Съдиите настояват и решенията за отстраняване да бъдат съобразявани с изискванията за пропорционалност и необходимост, да бъде предвидена възможност за действителен съдебен контрол върху тях, както и да има възможност магистратът да инициира преразглеждане на отстраняването си при отпаднала необходимост от него. В тази връзка от организацията напомнят редица становища на Венецианската комисия, Консултативния съвет на европейските съдии, Европейската съдийска асоциация и на МЕДЕЛ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. lindentown
    #1

    А защо въобще е предвидено в Закона за съдебната власт магистратите при напускане на съдебната система да получават по 20 заплати?! Или при пенсиониране! Стига се до чести практики напуснали системата магистрати след няколко години да се върнат в нея. И те пак си остават с полученият бонус от 20 заплати. Защо някои категории държвни служители ( магистрати, военни, полицаи и т.н.) получават бонус от по 20 заплати при пенсиониране или напускане, а останалите групи работещи - не! И какво значи напускане на системата - те просто отиват да работят на друга държавна ( най-често!) работа - я в парламента, я в изпълнителната власт. После се връщат. Въобще аман от привилегии.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.