Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България е сред страните в ЕС със сравнително ниски разходи за болнични

2 коментара
България е сред страните в ЕС със сравнително ниски разходи за болнични

България е сред държавите в Европейския съюз със сравнително нисък дял на разходите за платен отпуск по болест, сочат данни на Евростат за 2014 г., обявени преди дни.

Разходите за платен болничен средно в съюза през 2014 г. са представлявали 3.6% от общите разходи за социална защита в държавите членки, включително помощи за увреждания, безработица и т. н.

На този фон делът на болничните в България е под 3%, става ясно от данните. По-малко средства за този вид социална защита отделят в Гърция, Италия, Португалия, Румъния, Естония, Унгария, Франция, Чехия, Великобритания, Дания и Словакия.

Други 16 държави обаче отчитат по-висок дял на разходите за платен отпуск по болест. Най-много средства по това перо отделят в Кипър, Германия, Холандия и Люксембург.

Общо в ЕС за болнични през 2014 г. на работниците са платени 138 млрд. евро (1% от БВП на съюза).

В България по това перо са отишли 183 млн. евро, става ясно от данните на Евростат. От тях обаче се вижда, че у нас се отчита сериозен ръст на този вид разходи през последните години.

През 2010 г. за платени болнични на работещите у нас са похарчени 160 млн. евро, през 2014 г. - 183 млн. евро, а през 2015 г., за когато са последните данни на европейската статистика, тези средства нарастват още – до 210 млн. евро.

  

Заради ръста на средствата през есента на 2017 г. правителството на ГЕРБ направи опит да ореже част от обезщетението на работниците за отпуск по болест, като предложи за първите три дни от болничния лист, които се плащат от работодателя, служителят да получава 50% от осигурителния си доход, а не 70%.

Обявената тогава цел беше да се спрат злоупотребите с болничните.

Заради отпор от страна на синдикатите и работещите мярката отпадна.

Въпреки че поемането от страна на работодателя на първите три дни на болничния бе въведено през 2010 г. като временна мярка в кризата, оттогава насам тя не е отменена. Преди това работодателят плащаше 100% за първия ден от отпуска по болест, а НОИ поемаше 80% до оздравяването.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. trezwomislesht
    #2

    Само преди броени месеци имаше публично недоволство от наши и чужди работодатели за огромния брой болнични представяни от техни служители, който надвишава в пъти броя в другите държави от ЕС. На кого и на какво да вярвам?

  2. симпатяга
    #1

    Евростат........данни за 2014 г.....сега сме 2018!!! Какво правят там?!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.