Днес се навършват 109 години от обявяването на независимостта на България

Днес се навършват 109 години от обявяването на независимостта на България

© Анелия Николова

Днес се навършват 109 години от обявяването на независимостта на България. 22-и септември се чества като официален празник на страната едва от 1990 г.


По традиция празникът се отбелязва най-тържествено във Велико Търново, където т.г. председателят на парламента Димитър Главчев ще приеме рапорта на тържествената заря-проверка. На тържествата ще присъства и вицепрезидентът Илияна Йотова.


Началото е в 7.30 ч. с празнична Света литургия в църквата-музей "Св. Четиридесет мъченици" - църквата, в която на 22 септември 1908 г. България е обявена за независимо царство, а княз Фердинанд I приема титлата цар на българите.




Най-зрелищната част от честванията започва в 20.15 ч, когато ще бъде пуснат аудио-визуалния спектакъл "Царевград Търнов - звук и светлина". Тържества ще има в цялата страна. В София ще има честване на площад "Александър I" в 11.00 ч.


С акта от 22 септември 1908 г. България отхвърля политическата си васална зависимост от Османската империя, резултат от решенията на конгреса в Берлин през 1878 г., и става суверенна държава, равностоен партньор на останалите европейски страни.


Този акт става възможен 30 години след освободителната за България Руско-турска война от 1877-78 г. Едва през лятото на 1908 г., след извършената в Османската империя младотурска революция, се създават условия България да провъзгласи своята независимост.


Решението за обявяването на независимостта е взето през август 1908 г. на среща на княз Фердинанд и министър-председателя Александър Малинов в Унгария. На 22 септември с.г. в черквата "Св. Четиридесет мъченици" България е обявена за независимо царство, а княз Фердинанд I приема титлата цар на българите. Мястото е избрано специално, за да се подчертае приемствеността със средновековната българска държава.


"Винаги миролюбив, Моят Народ днес копнее за своя културен и икономически напредък; в това направление нищо не бива да спъва България; нищо не треба да пречи за преуспяването ѝ. Такова е желанието на Народа Ми, такава е неговата воля - да бъде според както той иска. Българският народ и Държавният му глава не могат освен еднакво да мислят и едно да желаят. Фактически независима, държавата Ми се спъва в своя нормален и спокоен развой от едни узи, с формалното разкъсване на които ще се отстрани и настаналото охлаждение между България и Турция", се казва в Манифеста, който Фердинанд прочита. По традиция Националният исторически музей (НИМ) го показва на празника.


Русия не желае военен конфликт на Балканите и се заема да посредничи в преговорите между Турция и България. Тя се съгласява да опрости дълга на Османската империя, останал още от Руско-турската война от 1877-78 г., в замяна на което Високата порта се отказва да иска обезщетение от България и признава независимостта й.


Официално това става на 6 април 1909 г., след което в продължение на 10 дни европейските сили признават България за царство и за независима държава.

Ключови думи към статията: