Парламентът единодушно подкрепи договора за добросъседство с Македония

Премиерът Бойко Борисов и министър-председателят на Република Македония Зоран Заев

© Юлия Лазарова

Премиерът Бойко Борисов и министър-председателят на Република Македония Зоран Заев

Всички 206 депутати, намиращи се в парламента, гласуваха за декларацията, с която се дава подкрепа на правителството за подписване на договора за добросъседство с Македония. Това трябва да стане на 1 август в Македония.


В декларацията, която беше прочетена от Цветан Цветанов, се оценяват положително усилията на България и Македония да финализират преговорите по договора и готовност да се подпише ратификация в най-кратък срок. Народното събрание предлага Министерският съвет да внесе в Народното събрание ежегоден доклад за изпълнението на договора след неговото подписване, ратификация и влизането му в сила.


В мотивите на декларацията пише, че България е първата държава, която е признала независимостта на Република Македония на 15 януари 1992 г., както и че Република Македония заема специфично място в политиката на Република България предвид икономическите и културните връзки, контактите между гражданите на двете страни и общата граница. Посочва се и че сключването на договор за приятелство, добросъседство и сътрудничество е сред външнополитическите приоритети на българската държава, както и че от 2008 г. досега всички български правителства са демонстрирали приемственост и последователност по преговорите.




Сегашният резултат по македонския въпрос бе постигнат преди всичко защото се смени властта в Скопие, каза депутатът от БСП и бивш външен министър Кристиан Вигенин. "Нека тази декларация не бъде възприемана за даване на мандати от Народното събрание за подписването на договора, тъй като вие такъв мандат не сте поискали от нас. Приемете го като политическа заявка от българския парламент, че застава зад действията, които ще предприемете", каза още Вигенин.


ДПС винаги е смятало, че всички държави от Западните Балкани трябва да бъдат членове на ЕС и НАТО, особено Македония, каза депутатът Йордан Цонев. "България в тази ситуация може да играя ролята на медиатор, виждаме, че полагате усилия, и затова ще подкрепим всяка стъпка в тази посока", добави Йордан Цонев.


Красимир Богданов от "Обединени патриоти" поздрави правителството, премиерът и МВнР, че са увенчали с успех усилията на много български правителства. Според него вече се виждат конкретни действия за инфраструктурни проекти, на отпускане на средства от ЕС за откриване транспортни връзки и коридори с България. Богданов обърна внимание и че с подписването на договора "съседната нам държава" се отказва от териториални претенции и претенции към хора, които не са граждани на Македония.


Премиерът Бойко Борисов даде "Едно голямо благодаря" на депутатите. "В тази напрегната ситуация това е голямо рамо и подкрепа на правителството. Показа, че това, което е подготвено като текст, ще бъде подкрепено при ратификация", каза Борисов.


При първото гласуване на декларацията имаше един депутат, гласувал "против", при 206 "за". Юлиян Ангелов ("Обединени патриоти") поиска прегласуване и при повторния вот гласът "против" не се появи.


Преди гласуването лидерът на БСП Корнелия Нинова заплаши да оттегли подписа си от общата декларация на парламента за подкрепа за договора за добросъседство между България и Македония, ако премиерът Бойко Борисов не дойде в парламента за приемането й.