Негативният тон на надпреварата за Белия дом разочарова младите избиратели

Негативният тон на надпреварата за Белия дом разочарова младите избиратели

© Reuters

Изключително негативният тон на тазгодишната надпревара за Белия дом разочарова младите американци и отблъсква някои от тях от демократичния процес в момент, когато поколението, родено в края на миналия век, се превръща в също толкова голяма потенциална електорална група, колкото поколението на бейби бума, разказва "Ройтерс".


Проучване на "Ройтерс"/"Ипсос" показва, че вероятността американците на възраст между 18 и 34 години да гласуват за президент тази година е малко по-ниска, отколкото беше при хората на тяхната възраст през 2012 г. Някои политолози се тревожат, че тези избори могат да оставят белег върху едно поколение избиратели и да намалят вероятността те да гласуват в бъдеще.


Младите американци от левицата и десницата намират причини да бъдат недоволни от възможностите за избор, които им се предоставят тази година. Сенаторът Бърни Сандърс имаше въодушевени последователи сред младите хора, преди да загуби надпреварата на първичните избори при демократите от бившия държавен секретар Хилъри Клинтън. При републиканците някои нямат желание да гласуват за Доналд Тръмп, като изтъкват обидните на моменти изявления на нюйоркския бизнесмен към жените, малцинствата и имигрантите.




Брандън Епстейн, който навършил 18 години в понеделник, нямал търпение по-рано през годината да гласува за Сандърс при първото си участие в избори. Сега жителят на окръг Съфолк в щата Ню Йорк възнамерява да не гласува в изборния ден на 8 ноември.


"Това е така заради подбора на кандидатите. Според мен те са не просто леко под необходимото ниво, а много под него", каза Епстейн, който е студент в Масачузетския технологичен институт в Кембридж, Масачузетс. "Нещо ужасно се обърка."


Младите американци са по-малко въодушевени от предоставените им възможности за избор през ноември, отколкото са били преди четири години, когато президентът демократ Барак Обама се бореше за преизбиране срещу републиканеца Мит Ромни.

© Reuters

Младите американци са по-малко въодушевени от предоставените им възможности за избор през ноември, отколкото са били преди четири години, когато президентът демократ Барак Обама се бореше за преизбиране срещу републиканеца Мит Ромни.


Това настроение е широко отразено в социологическите данни, които показват, че младите американци са по-малко въодушевени от предоставените им възможности за избор през ноември, отколкото са били преди четири години, когато президентът демократ Барак Обама се бореше за преизбиране срещу републиканеца Мит Ромни.


Около 52.2 процента от участниците в анкетата на "Ройтерс"/"Ипсос" са казали, че със сигурност или почти със сигурност ще гласуват - за сравнение по същото време през 2012 г. подобно ниво на сигурност са изразили 56.1 процента.


Националното периодично проучване е било проведено по интернет на английски във всички 50 щата. То е включвало 3088 души на възраст между 18 и 34 години, които са били анкетирани от 1 до 17 октомври. В допитването в същите дни през 2012 г. са участвали 2141 души на възраст между 18 и 34 години. То има интервал на правдоподобност от 2 процентни пункта за двете групи.


"Дълбок цинизъм"


Поне през миналия половин век младите американци гласуват по-слабо от по-възрастните. Тазгодишният спад във въодушевлението обаче буди особено безпокойство, защото настъпва в момент, когато поколението, родено в края на миналия век - между 1981 и 1997 г., се превръща в също толкова голяма група от правоспособни избиратели, колкото поколението на бейби бума, родено между 1946 и 1964 г. Според изследователския център "Пю" броят на имащите право на глас във всяка от тези групи наближава 70 милиона души.


Тазгодишният спад във въодушевлението обаче буди особено безпокойство, защото настъпва в момент, когато поколението, родено в края на миналия век - между 1981 и 1997 г., се превръща в също толкова голяма група от правоспособни избиратели, колкото поколението на бейби бума,

© Reuters

Тазгодишният спад във въодушевлението обаче буди особено безпокойство, защото настъпва в момент, когато поколението, родено в края на миналия век - между 1981 и 1997 г., се превръща в също толкова голяма група от правоспособни избиратели, колкото поколението на бейби бума,


"Това поколение никога не е имало по-малко доверие на правителството, Уолстрийт или медиите", каза за поколението, родено в края на миналия век, директорът на социологическите изследвания в Института за политика към Харвардския университет Джон Дела Волпи. "Това вероятно ще доведе до избирателна активност под 50 процента, а сред тези, които в крайна сметка ще гласуват, все пак има дълбок цинизъм, що се отнася до влиянието от тяхното гласуване - дали то има или няма значение."


Прогнозираната ниска избирателна активност буди особено безпокойство, като се имат предвид социологическите данни напоследък, които показват колко важен е навикът в насърчаването на участието на избирателите. Просто казано, ако даден човек гласува на едни избори, е с около 10 процента по-вероятно той да гласува на следващите в сравнение с избирател, решил да си остане у дома, каза асистентът по политология в Йейлския университет Александър Копок.


"Ако следваме тази логика, ако имаме избори, които не успеят да мотивират хората да гласуват, може да очакваме, че няма да е налице този ефект на натрупването", каза Копок, чиято статия "Формира ли се гласоподавателски навик?" беше отпечатана в броя на "Американското списание за политология" този месец.


Не всички млади избиратели, недоволни от предоставените им възможности за избор, обаче ще си останат у дома. Някои възнамеряват да гласуват така или иначе, дори само като протест, а не да стоят настрана.


В тази група влиза 20-годишният вицепрезидент на Харвардския републикански клуб Камерън Хансариния, който каза, че ще гласува, макар да е против Тръмп.


"Със сигурност ще гласувам, само не знам дали ще напиша името на някой, който не е в списъка, или ще гласувам за (либертарианеца) Гари Джонсън, или дори за Хилъри Клинтън, когато се стигне до това", каза Хансариния, който е вписан като избирател в преобладаващо демократическата Калифорния. "Щом това свърши и дойде 9 ноември, ще имаме нужда тук от хора, които да възстановят партията." (БТА)


Рубриката “Анализи” представя различни гледни точки, не е задължително изразените мнения да съвпадат с редакционната позиция на “Дневник”.

Всичко, което трябва да знаете за:

Ключови думи към статията: