Селби развали азиатския финал и ще се бори за втора световна титла

Селби ще игра трети финал в опит да спечели втора титла след 2014 г.

© Associated Press

Шампионът от 2014 г. Марк Селби спечели епична тактическа битка с Марко Фу и се класира за финала на световното първенство по снукър.

Световният номер 1 се наложи над състезателя от Хонконг със 17:15 в маратонски двубой, който завърши час след полунощ.

Селби се класира за трети финал в "Крусибъл" в кариерата си, където ще се изправи срещу първия азиатски финалист в историята на световните първенства - Дин Дзюнхуей, който победи 45-годишния шотландски ветеран Алън Макманъс.

По-рано през деня, в третата сесия, Селби и Фу сътвориха най-дългия фрейм в историята на "Крусибъл" - 76 минути, след които англичанинът изравни резултата - 12:12.

Двамата вдигнаха оборотите в началото на четвъртата сесия. В първите пет фрейма за вечерта те направиха два сенчъри брейка и още две серии над 50 точки, а Селби поведе с 15:14.

Последва ново изравняване, след като Фу направи серии от 50 и 73 точки във фрейм №30. Селби спечели битката в следващия с няколко добри серии и стабилна сейфти игра, а във фрейм №32 последва още един маратонски гейм, в който англичанинът излезе победител.

Веселяка от Лестър ще преследва втора световна титла след победата над Рони О'Съливан с 18:14 преди две години. Той игра финал и през 2007 г., когато отстъпи на Джон Хигинс с 13:18.