Швеция спечели Евро 2015 за младежи след победа с дузпи срещу Португалия

© Reuters

Швеция стана европейски шампион по футбол за младежи. Скандинавците се наложиха с 4:3 срещу Португалия след дузпи.

В редовното време срещата в Прага завърши без голове. Нулевото равенство се запази и след продълженията.

Португалците имаха предимство във владението на топката в игровата част от финала. Те атакуваха и отправиха повече удари, но съперникът им съумяваше да опази вратата си.

Още в третата минута Перейра Рикардо пропусна възможност да вкара. В седмата Серджо Оливейра изпълни много добре пряк свободен удар, но улучи гредата.

Швеция прие ролята на отбор, който играе по-рядко с топката. В 53-ата минута скандинавците стигнаха до добро положение. Исак Телин пусна към Джон Гуидети, след чийто удар обаче топката мина край вратата.

Десет по-късно Тозе и Юри Медейрош направиха нови пропуски за португалците. Малко преди последния съдийски сигнал Гуидети излезе сам срещу Жозе Са, но вратарят се справи.

В продълженията шведите стигнаха до шанс чрез Абдул Халили. Той обаче стреля покрай гредата.

При дузпите португалците първи пропуснаха третата си дузпа, но веднага след това и шведите не бяха точни. Решителният момент дойде при десетата дузпа, когато вратарят Патрик Карлгрен спаси удара на Уилям Карвальо.