Как Путин постигна своето в Украйна

"Тайм": ЕС на практика прие доминацията на Москва
17 сеп 2014 21:05, Елка Василева
556
Как Путин постигна своето в Украйна
Владимир Путин. Снимка: Reuters

Като се съгласи да отложи пълното прилагане на търговското споразумение с Украйна, Европейският съюз на практика прие доминацията на Москва, пише Саймън Шустър в сп. "Тайм".

След всичките човешки животи и територия, които Украйна загуби тази година, е лесно да забравим как започна конфликта й с Русия миналата зима, когато Москва се опита да наложи волята си по въпроса за икономическия договор на Украйна с Европа.

В отговор хиляди обикновени украинци излязоха по улиците, за да кажат на Русия да не се меси в чужди работи, а всичките последвали катаклизми - от съпроводената от насилие революция в Киев до анексирането на Крим от Русия и продължаващата война в Източна Украйна - произлязоха от това противопоставяне. Всички те обаче можеше да бъдат избегнати, ако Европейският съюз беше включил Русия в процеса още от началото. В петък той най-накрая го направи.

Търговските представители на Русия, Украйна и ЕС се разбраха дискретно на преговори при закрити врата в Брюксел да отложат пълното прилагане на търговското споразумение, което постави най-напред началото на тази бъркотия. Русия получи място на масата за решаване на икономическото бъдеще на Украйна, а ЕС по същество прие Москва да има основна роля в оформянето на политиката на своя съсед.

По-късно същата вечер най-високопоставеният служител на ЕС - председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу - се изправи пред трудната задача да защитава това решение на среща на високо равнище в Киев.

Домакинът на форума - украинският милиардер Виктор Пинчук - изтъкна колко добре е щяло да бъде, ако тази отстъпка към Русия е била направена преди, а не след като хиляди украинци са били убити. "Сега ние сме в трудна и опасна ситуация", напомни Пинчук на Барозу. "И така, имахме ли възможност да предотвратим това, което се случи, с различна политическа стратегия от страна на Европейския съюз или Запада?", попита той. След опит да заобиколи въпроса, като каза "Не съм тук като коментатор", гостуващият представител на ЕС призна, че силата на действията на Русия тази година е задължила Европа да започне да мисли от гледна точка на прагматизма, а не на принципите.

"От гледна точка на принципите, мисля, че е правилно Европейският съюз да уважава свободната воля на своите партньори и да не приема разделение на сфери на влияние в Европа", каза Барозу. "Но сега, за да решим настоящата ситуация, е по-добре да се съсредоточим върху това, което можем да направим в момента", заяви той.

Това съсредоточаване доведе до Брюкселския компромис. Съгласно него споразумението за свободна търговия между ЕС и Украйна все пак ще бъде ратифицирано по план тази седмица (това стана вчера, 16 септември, когато Европейският парламент и Върховната рада ратифицираха споразумението за асоцииране между ЕС и Украйна - бел. прев.), но по настояване на Москва неговите клаузи няма да бъдат прилагани изцяло до началото на 2016 г. За около 15 месеца Украйна ще може да изнася своите стоки в ЕС, без да плаща експортни тарифи, но европейците няма да могат да се радват на същия достъп до украинския пазар. Това е нещо, което Русия иска отдавна.

Наскоро, в края на август, когато лидерите на Русия и Украйна се срещнаха за първи път от почти три месеца, за да обсъдят бушуващата по границата им война, Владимир Путин използва времето, което имаше за изказване, за да изнесе тирада за търговското споразумение на Украйна с Европа. Руският президент подчерта, че страната му ще понесе загуби за около 3 милиарда долара, ако Украйна пристъпи към изпълнение на споразумението, което по думите му би разстроило митническите правила и санитарните проверки, които Русия извършва на своята граница.

"Никой не е говорил с нас за тези проблеми", заяви ядосано Путин. "Просто ни беше казано, че това не е наша работа", отбеляза той.

Това, което изглежда го е разтревожило най-много, е възможността след влизане в сила на търговското споразумение европейските стоки да бъдат контрабандно внасяни в Русия през Украйна, без да се плащат надлежните такси.

За да онагледи проблема, Путин дори донесе снимка на полски храни с поставен заблуждаващ етикет, за да изглеждат все едно идват от съседен Беларус. "Тук е написано, че страната на произход е Беларус. Но когато отлепите етикета, става ясно, че е Полша!", каза той, размахвайки снимката във въздуха. "В случая с Украйна това ще се случва десет пъти повече. Ние ще бъдем залети, разбирате ли? Залети!", заяви той.

В контекста на боевете в Източна Украйна, при които до момента са били убити над 2000 души, това може да е изглеждало като незначително оплакване, предявявано от Путин по време на този отчаян кръг от мирните преговори. Но от самото начало на конфликта това недоволство е в сърцевината на неговото мислене.

Русия като доминираща сила в Източна Европа отказва да бъде изключена от отношенията на Украйна със Запада. Путин каза през март, когато присъедини Крим, че не иска Западът да се "разполага като у дома си в нашия заден двор или в историческата ни територия".

Напрежението до голяма степен беше породено от отказа на Европа да признае понятия като "историческа територия" и геополитически "задни дворове" - поне до миналата седмица.

На срещата в Киев в петък Барозу призна, че Русия отдавна иска да има дума в търговските преговори между ЕС и Украйна. Той настоя, че Москва винаги е получавала отказ. "Русия трябва да признае правото на Украйна да води преговори за споразуменията, които иска. В това се състои въпросът", каза Барозу. Според него, позволявайки на Русия да има място на масата на тези преговори, ЕС би приел "теорията на сферите на влияние или един вид ограничен суверенитет на независима страна като Украйна".

Това са общо взето нещата, които прие ЕС с тристранната сделка в петък - или поне така изглеждаше за мнозина в Украйна.

В деня след Брюкселския компромис украинският заместник-министър на външните работи Данило Лубкивски подаде оставка, като каза, че отлагането на прилагането на търговското споразумение с Европа "изпраща погрешен сигнал към всички - към агресора, към нашите съюзници и, което е най-важно, към украинските граждани". Той добави: "Не можеш да отлагаш един избор. В противен случай това не е никакъв избор."

Всъщност в Украйна нямаше единодушие за избора за съюз с Европа. Източните и южните области биха били доволни да останат в икономическата орбита на Русия. Но украинците, които се вдигнаха на бунт, поискаха техните лидери да вървят напред към интеграция с ЕС на всички фронтове и без забавяне, а именно опитът на предишното правителство да възпрепятства тази интеграция доведе до насилственото му сваляне през февруари.

Преди това Русия се опитваше години наред да склони и притисне Украйна да изостави или поне да забави споразумението си с Европа. Бившият съветник на Кремъл Игор Юргенс, който пряко участва в тези усилия от 2008 г., призна това в петък, след като Брюкселският компромис беше оповестен. "Случилото се днес е точно това, което Русия искаше да направи преди кризата", каза Юргенс на Барозу на срещата в Киев. "Ако го бяхме направили преди кризата, вероятно нямаше да има криза", заяви Юргенс и добави: "Съжалявам".

Това извинение едва ли ще донесе особена утеха на семействата на украинците, убити в конфликта тази година. Както побързаха да подчертаят украинските лидери през уикенда, Брюкселският компромис с Русия поне ще помогне да бъдат предотвратени още кръвопролития. Но той няма да заличи събитията от последните девет месеца. Украинците просто ще бъдат оставени да размишляват върху същия въпрос, който Пинчук зададе на Барозу. Ако Европа и Украйна така или иначе щяха да направят подобни отстъпки на Русия, защо не ги направиха, преди Путин да използва сила, за да вземе това, което искаше? Това можеше да спести на украинския народ доста страдания.
 

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


556
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
322
0
 
3
 
! Отговори
Соколa скитник преди 9 години
Големите кaкто винaги ще се рaзберaт,кaк дa поделят бaницaтa ,в случaя укрaйнскaтa,a бедните ще го духaт.
321
0
 
1
 
! Отговори
Просто истината преди 9 години
До ЧирпанлияТи пич, вземи си забий в тъпата глаав един от прословутите чирпански ножове, че да си направиш на мозъка поне една гънка... и тогава може би ще осмислиш каква тъпотия си написал.
320
0
 
3
 
! Отговори
Проосто иситната преди 9 години
До nekanen gostИ вие сте една "нация" ... резултата от съветската и щатската разведка ... същите са и "украинците" ...резултат обаче на немската разведка. Нещо като ин витро "нации" сте ...недотресляци.
319
1
 
0
 
! Отговори
пенко преди 9 години
Чия е майка Македонията на булгаринот, на шиптарот или на сърбоманинот ,а я думам дека данаска все требуем да сме братя и кой що може да " гепи " от другиот !!!
318
5
 
0
 
! Отговори
Шоп преди 9 години
До nekanen gost И яз мислим, дека пиринскиот дел требе да се врати код майка Македония, мани ги тия татари, нека си лаят.
317
7
 
1
 
! Отговори
nekanen gost преди 9 години
Nas ne interesira samo onaa teritorija sto ni ja ukradovte-okupiravte Vie-[citaj Tatari] i vasite bratucedi Grci 1913 godina,PIRINSKA I EGEJSKA MAKEDONIJA...I STO POBRZO OBEDINUVANJE SO MAJKA VARDARSKA MAKEDONIJA...CITAT NA TODOR ALEKSANDROV;-MAKEDONIJA NA MAKEDONCITE...SMRT ZA SHIPTARI I GRCI-PAMET I AKAL ZA BUGARI
316
3
 
7
 
! Отговори
Nox преди 9 години
Мани, разбира се се намери *** да спами и да разводнява темата, само и само смислените коментари да отиват на задните страници. Както и да е...Сега като същински чистокръвен македонец ще си пусна да гледам Зина, Принцесата Воин (видна чистокръвна македонска мома, която бие гърците барабар с боговете им), докато чакам да излезнат резултатите от референдума за Шотландия (бивша колония на Македония, все пак някой е тябвало да ги научи да свирят на гайда), па после може и Спартакус Македонски :P
315
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
и мола те ама чисто кръвни има май само коне, камо ли македонци )) / освен ако не живете в някоя малка затворена общност и сте се клецали само помежду си/
314
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До Nox до nekanen gostТова или е много добър troll post, или някой е рядко ***.А СПОРЕД МЕН Е РЯДКО *** ***
313
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До nekanen gostклет гюпец си ти като казва македония има предвид областта Ти си го знаеш де Клецали са ви албанци или сърбин и аде станахте македонци хаха
312
7
 
1
 
! Отговори
nekanen gost преди 9 години
До Nox до nekanen gost ETE ti, toa ti e toa-prosti AZIJTI---TATARI,lugje nepismeni i prosti,abe prosto KLETO TATARCE,pa stom dedo ti e od MAJKA MAKEDONIJA TOGAS I TI SI CISTOKRVEN MAKEDONEC KAKO I JAS BE GLUPO TATARCE...AMA BUGARITE TI GO ISPRALE MOZOKOT...SIGURNO DEDO TI SE PREVRTUVA VO GROB KOGA TE SLUSHA KAKO SE NAREKNUVAS BUGARIN-TATARIN,ILI PAK TOJ SE E PRODAL ZA PARCE ZEMJA VO BUGARIJA...AAH KLETI TATARIIIIIIIIIIIIIII
311
1
 
10
 
! Отговори
Македоналдс преди 9 години
До nekanen gostкъв дял от македония ве , като то самата македония е дял Ади бегай в Струмница
310
9
 
1
 
! Отговори
nekanen gost преди 9 години
До Nox до Шоп Bugarija moze da bide srecna sto ja zadrza do den denesen pod okupacija pirnska makedonija-iako dobro znaete deka toa e del od Makedonija a ne od Bugarija,i sto mislite do koga nema da gi priznavate MAKEDONCITE vo pirinska makedonija kade se mnozinstvo?a i niz cela Bugarija?
309
1
 
15
 
! Отговори
Nox до nekanen gost преди 9 години
"E kako da se nareceme bugari koga ne sme bugari,NITU PAK NEKOGAS SME BILE BUGARI,NITU NEKOGAS KE BIDEME-tuku prostum MAKEDONCI"Това или е много добър troll post, или някой е рядко ***.1. Аз имам македонски корени по бащина линия. Дядо ми и прадядо ми идват от Македония и никога не са се наричали македонци, което за мене е показателно.2. Като не си bugar и никога македонците не са били bugari, да те питам -- чий *** ми дириш тука, и оти четеш bugarски новинарски сайтове, да ти *** у усте!
308
1
 
5
 
! Отговори
Nox до Шоп преди 9 години
"не правиш разлика между самоопределение и сепаратизъм"Разбира се, че като решиш да се определиш за нещо различно от статуквото, ти ставаш сепаратист или отцептник. Самата дума separate от английски значи да се отделиш или да се разграничиш от нещо.Човек, който за мене е терорист или бунтовник, за тебе може да е борец за свобода и опълченец.Това, че дънгосваш някого сепаратист не означава, че той е престъпник и губи правата си, и в частност правото на самоопределение и самосъзнание.
307
7
 
0
 
! Отговори
nekanen gost преди 9 години
До Nox do Шоп E kako da se nareceme bugari koga ne sme bugari,NITU PAK NEKOGAS SME BILE BUGARI,NITU NEKOGAS KE BIDEME-tuku prostum MAKEDONCI
306
0
 
6
 
! Отговори
Nox до Шоп преди 9 години
"територията е на държавата Украйна."Хората като се родят на тая *** планета трябва да имат право на някаква територия, която да населяват.Ако според тебе териториите на Земята принадлежат не на хората, а на държавите (неживи entity-та), обясни ми с тогава прости думи ако македонците, които решиха да се отделят от България и да се нарекат македонци, щом територията принадлежи на държавата България, тогава те къде е трябвало да си основат новата държава Македония?На луната ли, бе?
305
3
 
0
 
! Отговори
nekanen gost преди 9 години
До KUK fala bogu eden normalen i iskren bugarin.....bravo za hrabrosta da se kaze vistinata
304
8
 
0
 
! Отговори
Шоп преди 9 години
До Nox Ти не правиш разлика между самоопределение и сепаратизъм. Никой на никого не пречи на самоопределението, но територията е на държавата Украйна. Освен това искаш да ми кажеш, че зад съветските психопати от Новорусия стои руската федерация? И че трябва да изпълняваме желанията на съветските психопати, защото зад тях стои ядрена сила? Ти агитираш за робство.
303
0
 
11
 
! Отговори
KUK преди 9 години
RUSIA E NAI MIROLUBIVATA STRANA V SVETA.TIA NI OSVOBODI DVA PATI. POKLON DALBOK.