Кога другите области ще настигнат столицата по доходи?

Пропастта между София и най-бедните области расте
Обновена: 2 авг 2014 10:17 | 2 авг 2014 10:03,
86
Кога другите области ще настигнат столицата по доходи?
Снимка: архив, БулФото

Данните за динамиката на доходите на домакинствата в страната през последните 10 години говорят за увеличаваща се пропаст между столицата и най-бедните области в страната, отбелязва в анализ Явор Алексиев от Института за пазарна икономика (ИПИ).

За периода 2004-2013 г. средногодишният темп на нарастване на доходите в столицата е 12,79% при среден темп за страната от 8,5%. Най-бавно нарастват доходите в област Ловеч – с едва 2,9% на година.

„Статистическият ефект от по-бързия темп на увеличаване на доходите в столицата и големия и нарастващ брой на нейното население се изразява в това, че за периода 2004-2013 г. са налице едва шест области, в които темпът на растеж изпреварва средния за страната“, посочва Алексиев.

Освен София (столица), това са Пловдив, Стара Загора, Плевен, Перник и Ямбол. В останалите 22 области на страната темпът на растеж на доходите е по-нисък от средния за страната, въпреки че в някои от тях нивата на самите доходи са по-високи от тези в изброените шест области.

Кога другите области ще настигнат столицата по доходи?

Ако средногодишният темп на увеличаване на доходите през периода 2004-2013 г. се запази и занапред, настигане на столицата би било невъзможно. За да илюстрира изоставането в години икономистът приема, че доходите в отделните области ще продължат да нарастват със средногодишния темп от периода 2004-2013 г., а  в същото време ръстът на доходите в столицата спира през 2013 г.

Изводите са ясни - ако доходите в столицата спрат да нарастват през 2013 г., а тези в останалите области запазят своя темп на растеж, първите, които биха настигнали София, са Перник (2016 г.), Плевен и Стара Загора (2017 г.). Няколко години по-късно това могат да сторят Пловдив (2018 г.), Варна, Габрово и Ямбол (2019 г.). На опашката се нареждат Видин (2033 г.), Сливен (2039 г.) и Ловеч (2044 г.).

„Тази динамика, разбира се, е условна, но дава добра представа за степента на изоставане на доходите в различните области на страната спрямо тези в столицата“, пояснява Алексиев.

Той отбелязва, че средният темп на нарастване на доходите зависи най-вече от състоянието на пазара на труда, тъй като работната заплата формира над 50% от общия доход на домакинствата в страната. Възрастовата структура на населението също е важен фактор – колкото по-голяма част от жителите на една област са в пенсионна възраст, толкова по-голям дял от общия доход на домакинствата се формира от пенсии.

Пенсиите формират едва 14,1% от доходите на домакинствата в столицата и цели 32% от доходите във Видин, сочи анализът на експерта. "Високият дял на доходите от пенсии в общия случай  предполага не само по-ниска начална база на общия доход, но и по-бавен темп на нарастване поради административното определяне на този тип доход", допълва той.

В заключение икономистът посочва, че поне на този етап не са налице признаци, говорещи за постепенно преодоляване на различията в нивото на доходите в столицата и в останалата част на страната. Нещо повече – продължаващият ръст на доходите в столицата в условията на криза и следкризисно възстановяване и традиционно по-високата икономическа активност на местното население правят разликите все по-сериозни.

Дистанцията между доходите в провинцията и тези в София би могла да се скъси с по-сериозни усилия за привличане на местни и чужди инвестиции, качествено и продължително образование и обучение, развитие на инфраструктурата и създаване на по-добра бизнес среда, която насърчава предприемачеството.

Още икономически новини четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


86
Още по темата: доходи
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
76
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
хах и ко Бургас не е в класацията ли ве маняции..еми слао начи..никога няма да настигнем Софето..ама дреме ни..нали сме лица :P
75
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Ралица -70 е права:"софиянци" обикновено казват, че отиват или се връщат от "провинцията", а всъщност става въпрос за някое шопско село, от което са си докарали яйца, домати, зимата -месо и т.н. Да са живи и здрави възрастните родители, които се гордеят, че децата им са в София! А кореняци столичани останаха малко. С тях си отива и културата, възпитанието, обаянието на стара София.
74
0
 
17
 
! Отговори
Отговор преди 9 години
"Кога другите области ще настигнат столицата по доходи?"Когато България настигне Германия,Франция,Скандинавия и останалите НОРМАЛНИ държави!Или с една дума....НИКОГА!
73
1
 
11
 
! Отговори
бедна преди 9 години
нали разбирате че софиянци че изметат правителството само за 2 часа, ако заплатите са като в провинцията
72
0
 
11
 
! Отговори
go6o преди 9 години
Skoro 6te ima samo sofiq i 3-4 grada vsi4ko drugo 6te zapadne i 6te iz4ezne demogravska katastrofa
71
0
 
5
 
! Отговори
az преди 9 години
Сливен (2039 г.) xaxaxa toq ne6tasten grad vuob6te nqkoi za4itali go kato takav
70
0
 
15
 
! Отговори
se преди 9 години
Доходите в София са високи защото комунизма създаде предпоставки за това.В столицата бяха всички връзки и комуникации ,търговски кантори,външни представителства.И редица други предпоставки доведоха да има две Българии.Днес младите отиват в София именно заради по доброто заплащане.Няма да се променят нещата никога защото така се развива и света.И затова кореняците софианци да не се сърдят ,че София нараства.След време ще има само София и десетина по големи градове.Села няма да останат.
69
8
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
За да са високи доходите в София в провинцията трябва да са малки
68
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Защо не закриха или затвориха заводите и предприятията от комунистическо както стана в провинцията всичко ликвидираха като назначаваха ликвидатори от София а защо от София специално се пита в играта
67
0
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
В Монтана 90% от доходите на населението са под 400лв
66
4
 
7
 
! Отговори
Кирилов преди 9 години
Това ще стане когато Силиконовата долина на олигарха Плевнелиев се разположи в Стара Загора,Русе,Велико Търново и Пловдив където има база още от комунистическо.
65
1
 
4
 
! Отговори
Кратун преди 9 години
До 48Аз сравнявам с другите части на страната. Ти също си прав, защото сравняваш със световното ниво. Хората от страната ходят да се лекуват в София, Софиянци ходят да се лекуват в чужбина. Не се хващай за думата, говоря ти генерално, по пронцип.
64
3
 
26
 
! Отговори
Ралица преди 9 години
Само да попитам колко "софиянци" знаят какво значи "провинция", че я употребяват под път и над път и да си спомним какво кално село си е била София до Освобождението от турско робство, извинете "присъствие". По-*** от софиянци нийде нема, шопи дървени
63
2
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
68 Какво е евтиното в провинцията?За доктор пътувам до софия 150 км.Пазарувам в софия за по-евтино, и тнт.Може би единствено наемите.
62
13
 
10
 
! Отговори
Кирил Софийски преди 9 години
А, кога ли София ще настигне прованса по ниски цени и расходи ?!?!?!
61
4
 
4
 
! Отговори
Истината преди 9 години
Тогава от кметовете и общинските съвети зависеше колко пари ще усвоят по програмите. Пример: Бургас.
60
6
 
13
 
! Отговори
Истината преди 9 години
Истината е такава, че по време на Жан Виденов-ата зима, управляващата мафия си научи урока, че софиянци свалят правителства, защото са много, а не от провинцията. От тогава те много хитро поддържат едно сравнително високо ниво на качеството на живот в столицата. В това е целия проблем. Не са виновни столичани или тези които търсят работа в София. Виновна е управляващата върхушка през последните 25 години. Единственото изключение беше по времето на ГЕРБ. Тогава всичко зависеше от общините.
59
4
 
12
 
! Отговори
Marsianec преди 9 години
Прочетох интересни коментари по темата .аз мисля ,че в БГ е скъпо да се живее ,но също така 500 лв в София не са равни на 500лв. в страната ! Много е условно да се сравняват и 500 евро давани някъде из западна Европа,като помощи с 500 евро в БГ !Оправдавам хората решили да търсят препитание и по-добър живот в София или чужбина ,но в повечето случай разрешаваш един проблем , а получаваш няколко други проблеми . Такъв е живота.... А простотията в БГ е неоспорим факт !
58
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Условията за развитие на бизнес са по-благоприятни в столицата заради инфраструктура, магистрали, летища, метро, университети, администрация и много образовани и работоспособни хора. Затова повечето външни инвестици за дейности с висока добавена стойност се случват в София.Да не забравяме, че при комунизма поговорката "който не работи, не трябва да яде" не е била много вярна. При капитализма обаче тя важи с различен нюанс: "който не работи за себе си, няма да може да си позволи много неща".
57
1
 
16
 
! Отговори
анонимен преди 9 години
Какъв е проблемът ?София става 7 мил. жители и доходите се изравняват.